Rozmiar biustonosza – jak go dobrać

Jedną z kwestii, która przy wyborze biustonosza ma istotne znaczenie dla dalszej wygody jego noszenia jest wybranie jego odpowiednego rozmiaru. W przypadku biustonoszy wymaga to wykonania dokładnych pomiarów, które pozwolą na określenie idealnego rozmiaru stanika. 

Obwód oraz miseczka

W przypadku rozmiarów biustonoszy istotne są przede wszystkim dwa pomiary – obwód pod biustem oraz rozmiar miseczki. O ile określenie pierwszego wymiaru zazwyczaj nie stanowi problemu, o tyle wiele pań ma problem z dokładnym określeniem drugiego parametru. Obwód stanika należy zmierzyć pod biustem, przy czym należy zwracać uwagę aby nie był on zbyt luźny. W takiej sytuacji bowiem po podniesieniu rąk biustonosz może się zsuwać do góry, co na pewno nie należy do komfortowych sytuacji. 

W celu określenia rozmiaru miseczki, właściwej dla danej pani należy zmierzyć rozmiar biustu, najlepiej na wysokości sutków. Różnica w wymiarach pomiędzy obwodem pod biustem a obwodem piersi wskazuje, jaka miseczkę należy wybrać. Można znaleźć wiele uniwersalnych tabeli, wskazujących na rozmiar miseczki w zależności od różnicy w obwodach, jednakże najlepiej jest sprawdzić tabele rozmiarów konkretnego producenta biustonoszy – taką opcję wśród sklepów oferuje choćby Intimiti. Z wiekiem wymiary ciała zmieniają się, dlatego panie powinny sprawdzać, czy wciąż powinny kupować ten sam rozmiar biustonosza. 

Odpowiedni krój do każdego biustu

Zastanawiając się jak wybrać biustonosz nie można zapominać o jego doborze pod względem odpowiedniego kroju. Panie o pełnym biuście, w większych rozmiarach powinny wybierać modele bardziej zabudowane, typu full cup, które dobrze obejmują piersi. Ponadto w ich przypadku znacznie lepiej sprawdzają się staniki na fiszbinach, bez usztywnianych miseczek, dzięki czemu biust o wiele lepiej się w nim układa. Biustonosze zazwyczaj mają 2 lub 3 zapięcia z tyłu, umożliwiające niewielką regulację jego obwodu pod biustem. Mierząc biustonosz powinno się sprawdzać rozmiar na największym możliwym obwodzie, z biegiem czasu bowiem mogą się one rozciągać. Dlatego zawsze można zapiąć stanik na dalsze zapięcie, zapewniając sobie wygodę jego noszenia.